درمان هموروئید خارجی
تاثیر قرص دافلون در درمان هموروئید خارجی

هموروئید شایعترین بیماری مقعد است. بواسیر یا هموروئید به اتساع رگ های وریدی موجود در مجرای مقعدی می گویند که به کنترل مدفوع کمک می کنند. اين رگ ها زمانی که متورم یا دچار التهاب می گردند بواسير را به وجود می آورند. هموروئید ممكن است خارجی باشد يا داخلی و علائم آن بستگی به نوع آن دارد. بواسیر داخلی معمولاً همراه با خونریزی مقعدی بی درد است. هموروئید خارجی عمدتا به صورت توده نرم و متورم و یا در پاره ای اوقات به صورت توده سفت در اطراف ناحیه مقعدی ظاهر می‌شوند. هموروئید خارجی آن‌هایی هستند که زیر خط شانه‌ای یا خط دندانه‌دار رخ می‌دهند. علل و علائم ایجاد هموروئید خارجی و پیشگیری از ایجاد و درمان آن از مواردی است که در این مقاله بررسی میگردد. روش های درمان هموروئید خارجی و تاثیر قرص دافلون در درمان هموروئید خارجی نیز در ادامه بیان میگردد.

علل و علائم ایجاد هموروئید خارجی

اگرچه علت اصلی بواسیر ناشناخته است، عواملی که باعث بالا رفتن فشار درون شکمی می‌شوند از جمله یبوست، نشستن طولانی مدت، كمبود فيبر دريافتي در غذاي روزانه و كم شدن توان عضلانی افراد در سنين بالا، جراحی راست روده یا پارگی مجرای تناسلی به هنگام زایمان و دوختن آن، بیماری کبدی، سرطان روده بزرگ، بالا بردن فشار خون در سیستم سیاهرگی دستگاه گوارش از عوامل محتمل برای به وجود آمدن هموروئید خارجی شمرده می شوند.

اگر بواسیر خارجی ترومبوز نشده‌ باشد ممکن است مشکلاتی را پدید آورد. البته بواسیر درصورت ترومبوز شدن هم می‌تواند بسیار دردناک باشد. اگرچه این درد معمولاً طی ۲ تا ۳ روز تسکین می‌یابد، اما از بین رفتن تورم ممکن است چند هفته به طول بینجامد. ممکن است پس از درمان، یک زگیل آویزان باقی بماند. اگر بواسیر گسترده باشد و مشکلات بهداشتی به همراه بیاورد، ممکن است موجب تحریک پوست اطراف شده و در نتیجه باعث خارش اطراف مقعد گردد.

 

قرص آنتی هموروئید

 

بواسیر را معمولاً از طریق معاینه جسمانی تشخیص می‌دهند. معاینه دیداری مقعد و اطراف آن ممکن است به تشخیص بواسیر خارجی یا پایین ‌افتاده منجر شود. ممکن است از معاینه مقعدی برای تشخیص نئوپلاسم، پولیپ، پروستات متورم یا دمل استفاده شود. ممکن است به ‌دلیل درد، انجام این معاینه بدون استفاده از آرام ‌بخش مناسب میسر نباشد. اگر درد وجود داشته ‌باشد، احتمال بیشتری برای وقوع شقاق مقعد یا هموروئید خارجی است تا هموروئید داخلی.

پیشگیری از ایجاد هموروئید خارجی

-پرهیز از فشار آوردن به‌هنگام دفع

-انجام تمرینات ورزشی کافی

-گذاشتن زمان کمتر برای تلاش برای دفع مدفوع

-پرهیز از مطالعه در دستشویی

-کم کردن وزن برای افراد دارای اضافه وزن

-پرهیز از برداشتن اشیای سنگین

-پرهیز از یبوست و اسهال با داشتن رژیم غذایی دارای فیبر فراوان و نوشیدن مایعات زیاد یا دریافت مکمل‌های فیبردار

 

پیشگیری از ایجاد هموروئید خارجی

روش های درمان هموروئید خارجی

درمان سنتی هموروئید

درمان سنتی معمولاً شامل رژیمی غنی از فيبر، نوشیدن مایعات فراوان، نشستن داخل وان يا لگن اب گرم  و استراحت می‌باشد. نشستن داخل آب گرم (وان یا لگن آب گرم) روزانه چند بار و هر بار به مدت ده تا پانزده دقیقه به کاهش تورم کمک نموده و درد را كاهش مي دهد. در استحمام روزانه و یا بعد از استفاده از دستشویی، پوست ناحیه اطراف مقعد را به آرامی با آب گرم بشویید. استفاده از صابون ضرورت ندارد چه بسا مشکل شما را تشدید سازد. استفاده از سشوار با دمای کم در بعد از استحمام رطوبت را به کمترین حد می رساند؛ رطوبت عاملی محرک محسوب می شود.

دارو درمانی

چنانچه هموروئید تنها منجر به ناراحتی متوسطی شده باشد، پزشک کرم های بدون نیاز به نسخه، روغن، شیاف، پماد و یا پدهایی را توصیه خواهد کرد. این محصولات حاوی ترکیباتی همچون هیدرو کورتیزون هستند که می توانند درد و خارش را حداقل به صورت موقت از بین ببرند. از کرم ها و محصولات بدون نیاز به نسخه، بیش از 1 هفته استفاده نکنید مگر با دستور پزشک معالجتان. چرا که منجر به عوارض جانبی همچون جوش های پوستی، التهاب، سستی و نازکی پوست می شوند. چنانچه در هموروئید خارجی لخته خونی شکل گرفته باشد، پزشک به آسانی و از طریق یک شکاف ساده قادر به برداشتن آن خواهد بود و شما را از درد ناشی از آن نجات می دهد.

لیزر هموروئید

امروزه انواع مختلفی از لیزر در درمان هموروئید استفاده می‌شود. از جمله لیزرهای کم توان؛ مادون قرمز و لیزر دی‌اکسید کربن. لیزر دی‌اکسید کربن یا به اصطلاح لیزر پرتوان یکی از بهترین و قطعی ‌ترین روش‌های درمان بواسیر است. این لیزر بدون درد و خون‌ریزی میباشد و عوارض جراحی باز را ندارد.

 

روش های درمان هموروئید

جراحی

چنانچه بقیه فرایند ها موفق واقع نشوند و یا اینکه فرد مبتلا به هموروئید های بزرگی باشد، پزشک جراحی را توصیه خواهد نمود. جراحی می تواند به صورت سرپایی صورت بگیرد و یا در برخی موارد فرد نیاز به یک شب بستری خواهد داشت. جراح بافت های اضافه ای که منجر به خونریزی شده اند را برمی دارد. تکنیک های متعددی بدین منظور بکار گرفته می شوند. جراحی مذکور تحت شرایط بی حسی موضعی همراه با تجویز آرام بخش، بی حسی نخاعی و یا بی هوشی کامل انجام می گیرد.

برداشتن هموروئید موثرترین و کامل ترین راه برای حذف هموروئید است اما بالاترین میزان عوارض مانند سختی موقتی در تخلیه مثانه و در پی آن عفونت های دستگاه ادراری را دارا می باشد. برخی افراد بعد از جراحی درد دارند و داروهایی به منظور تسکین درد آنها تجویز می شود. خوابیدن در وان آب گرم نیز کمک کننده است. می توانید برای تسکین درد از استامینوفن، آسپیرین و یا ایبوپروفن نیز استفاده نمایید.

تاثیر قرص دافلون در درمان هموروئید خارجی

مواد موجود در قرص دافلون daflon 500 روی رگ های بزرگ و مویرگ ها عمل می نمایند. این مواد خاصیت ارتجاعی بیش از حد و نفوذپذیری دیواره رگ های خونی را کاهش می دهند. در عین حال، ظرفیت رگ ها برای خون کاهش می یابد. این قرص از علائم احتقان خون مانند احساس سنگینی یا درد در پاها یا گرفتگی ساق پا که در شب رخ می دهد، جلوگیری می نماید. در عین حال، علائم ناشی از هموروئید خارجی را نیز درمان می نماید. این قرص در درمان اختلالات رگ‌های خونی، بواسیر یا هموروئیدهای داخلی و مشکلاتی دیگر بسیار مفید است.

 

قرص دافلون 500mg

کلام پایانی

نشستن طولانی مدت، كمبود فيبر دريافتي در غذاي روزانه و كم شدن توان عضلانی افراد از علل ایجاد هموروئید خارجی است. پرهیز از فشار آوردن به‌ هنگام دفع موجب پیشگیری از ایجاد هموروئید خارجی میگردد. درمان سنتی هموروئید، دارو درمانی، لیزر هموروئید و جراحی از جمله راه های درمان آن است که در این مقاله بررسی میگردد. قرص دافلون از جمله مکمل هایی است که در درمان هموروئید خارجی تاثیر گذار میباشد. جهت تهیه قرص دافلون میتوانید به وب سایت فارماکالا مراجعه نمایید.