موارد استفاده تنیس البو
موارد استفاده از باند تنیس البو

تنیس البو Tennis elbow شایعترین علت درد آرنج است. درد معمولاً در قسمت خارجی آرنج احساس میشود. علت این نامگذاری شیوع زیاد این بیماران در بین تنیس بازان میباشد. البو به معنای آرنج است پس میتوان این بیماری را بصورت تحت الفظی آرنج تنیس بازان نامید. البته این بیماری در بسیاری ورزش های دیگر بخصوص آنهایی که با راکت انجام میشوند دیده میشود. در این موارد استفاده از باند تنیس البو از طرف پزشکان نوصیه میگردد. همچنین در ادامه موارد استفاده از انواع باند تنیس البو بیان میگردد.

تنیس البو

آرنج تنیس باز در واقع شایع‌ ترین وضعیتی است که در بیمارانی که دچار درد آرنج شده‌اند دیده می‌شود. تصور می‌شود که این بیماری ناشی از پارگی‌ های کوچک تاندون هایی باشد که عضلات ساعد را به استخوان بازو در مفصل آرنج وصل می نماید. این بیماری برخلاف نامش تنها ورزشکاران را درگیر خود نمی‌ نماید. درد ناشی از این عارضه عمدتا در محل اتصال تاندون‌ های عضلات ساعد به برجستگی استخوانی در خارج آرنج احساس می‌شود و ممکن است به مچ‌دست و ساعد نیز سرایت نماید.

اگر بیمار مبتلا به تنیس البو همچنان به فعالیت‌ هایی که موجب این عارضه می‌شود ادامه ندهد این عارضه معمولا با گذشت زمان بهبود می‌یابد. این بیماری بسته به شدت آن معمولا بین 6 هفته تا 2 سال طول می‌کشد. لازم به ذکر است که در برخی مواقع بعد از درمان احتمال بازگشت علائم این بیماری وجود دارد. بیشتر بیماران مبتلا به تنیس البو بین 30 تا 50 سال سن دارند. تنیس البو به شکل مساوی در بین زنان و مردان شیوع دارد و در حدود 75 درصد از افراد در بازوی غالب رخ می‌دهد.

آرنج بند

علائم تنیس البو

نشانه های بیماری معمولا به تدریج ظاهر میشود و در عرض چند ماه شدت میابد. این بیماری معمولا با ضربه یا آسیب منفردی شروع نمیشود. مهمترین علامت بیماری درد و احساس سوزش در قسمت خارجی آرنج است. درد ناشی از تنیس البو ممکن است هنگام انجام برخی فعالیت‌ ها بیشتر احساس شود. این فعالیت ها شامل بلند کردن اجسام، مشت کردن دست یا گرفتن اجسامی نظیر راکت، باز کردن در و یا دست دادن و بلند کردن دست یا صاف کردن مچ دست میباشند.

درمان تنیس البو

استراحت

گرما و سرما درمانی

دارو

تزریق استروئید

ماساژ

فیزیوتراپی

شاک ویو تراپی

الکترو تراپی

تزریق پی آر پی

ورزش

جراحی

 بستن باند تنیس البو

علائم تنیس البو

باند تنیس البو

باند تنیس البو به گونه ای طراحی شده که با ایجاد فشار به مناطق خاصی از عضلات ساعد، باعث کاهش درد در محل اتصال عضلات تحریک شده، می شود. این آرنج بند اغلب بوسیله بازیکنان تنیس، بازیکنان گلف، کارگران صنعتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. التهاب آرنج گلف بازان نیز به دلیل التهاب تاندون های متصل به کوندیل داخلی آرنج ایجاد می شود. باند تنیس البو به کاهش مشکلات آرنج تنیس بازان و گلف بازان کمک می نماید. آرنج بند تنیس البو یک روش محبوب برای درمان و توانبخشی آرنج تنیس باز است. بریس تنیس البو انواع مختلفی دارد. بریس‌ های تنیس البو شامل سه نوع مختلف قلاب آرنج دست، باند آرنج و آستین البو میباشند.

انواع بریس‌ های تنیس البو

قلاب آرنج دست

این نوع آرنج بند ها معمولاً گران‌ ترین آرنج بند تنیس البو هستند و بایستی به درستی بسته شوند تا موثر واقع شوند. این نوع آرنج بندها از یک بست یا گیره پلاستیکی تشکیل شده که دور بازو بسته می‌شود. همچنین این آرنج بند دارای باند یا کشی است که بر روی عضله فشار می‌ آورد و در چند سانتی متری و در زیر نقطه درد بر روی آرنج محکم بسته می‌شود.

مزایای استفاده از این نوع آرنج‌ بند این است که می‌توان آنها را دقیقا در محل مورد نظر نصب نمود. از معایب این نوع آرنج بند می‌توان به قیمت بالای آن اشاره کرد. همچنین گاهی اوقات ممکن است که در سر جای خود ثابت نشوند و مدام از جای خود حرکت نمایند.

قلاب آرنج دست

باند یا کش آرنج

این نوع بریس‌ها صرفا باند های ساده‌ ای هستند که در انواع مختلف موجود اند و در اطراف ساعد و دقیقاً در زیر آرنج بسته می‌شوند. برخی از این باند های کشی دارای پد فشار اضافی هستند. به این معنا که این پد درست بر روی عضله‌ زیر نقطه درد روی آرنج قرار می‌گیرد. این نوع از آرنج بند ها به ساعد فوقانی فشار آورده و نیروهایی که از طریق بافت های نرم به نقطه درد در قسمت بیرونی آرنج منتقل می‌شوند را جذب می‌ نمایند.

مزایای باند های کشی این است که اغلب ارزان قیمت هستند، به راحتی نصب می‌شوند و می‌توان سطح فشرده‌ سازی را متناسب با وضعیت بیمار تنظیم نمود. همچنین این باند های کشی زاویه‌ ای را که در آن تاندون آرنج کار می‌کند را تغییر می‌ دهند و نیروهایی را که به اتصال تاندون اعمال می‌شود را تغییر داده و باعث می‌شوند تا قسمت آسیب‌ دیده زمان کافی برای بهبودی داشته باشد.

آستین تنیس البو

آستین تنیس البو ترکیبی از یک آستین ساده آرنج و یک بند کشی است. این آستین باعث فشردگی، پشتیبانی و گرمی در کل آرنج دست می‌شود. باند کشی در اطراف ساعد فوقانی محکم بسته می‌شود تا عملکردی مشابه باند کشی تنیس البو داشته باشد.

انواع بریس‌ های تنیس البو

موارد استفاده باند تنیس البو

-آرنج تنيس بازان

-آرنج گلف بازان

-التهاب محل اتصال تاندون های عضلات ساعد به كونديل های داخلی/خارجی

باند تنیس البو نئوپرن تن یار

باند تنیس البو نئوپرن تن یار برای حمایت و کاهش التهاب اپی کندیال داخلی و خارجی استخوان ساعد، لیگمانها و عضلات این بخش به ویژه در ورزشکاران کاربرد دارد. این محصول از بهترین مواد موجود در بازار و از مواد وارداتی به منظور سهولت بیشتر تهیه شده است. نئوپرن نام یک پارچه‌ از جنس لاستیک مصنوعی می باشد. نئوپرن از پلیمرهای کلروپرن ساخته می‌شود و ضد حساسیت است. با  این که از خاصیت کشسانی کمی برخوردار است ولی بسیار محکم بوده و پایداری بالایی دارد. این محصول فری سایز بوده و در رنگ های مختلف موجود میباشد.

نحوه بستن بریس و یا باند تنیس البو

آرنج خود را روی یک بالش یا کوسن قرار دهید تا از شدت فشار ناشی از بستن آرنج بند یا بریس کاسته شود. عضلات جانبی آرنج را با انگشتان خود مالش دهید تا محل دقیق درد را شناسایی نمایید.

به کمک یک خط کش یا متر نواری از محل درد 10 سانتی‌ متر به سمت پایین ساعد بروید. قسمت مد نظر بریس را مستقیماً بر روی نقطه اندازه گیری شده روی ساعد قرار دهید و بند ولکرو را آزاد نمایید تا از بازویتان آویزان شود.

بریس باید بر روی قسمت بالای ساعدتان باشد و بند آن در قسمت بیرونی یا “انگشت کوچک” بازوی خود قرار گیرد.

نحوه بستن بریس و یا باند تنیس البو

در حالی که بند ولکرو را زیر بازوی خود می‌بندید، بند را در جای خود نگه دارید و آن را به قسمت بالایی بریس بچسبانید. بند تنیس البو باید به طور محکم در اطراف بازوی شما پیچیده شود تا عضلات جانبی تقویت شود اما اختلالی در گردش خون ایجاد ننماید.

اسپلینت بازو را به ساعد خود فشار دهید و بند کوچکتر را در زیر استخوان مچ دست خود بپیچانید. بازوی خود را حرکت دهید تا مطمئن شوید که آرنج بند در جای خود قرار گرفته است.

اگر چنانچه احساس سوزن سوزن شدن یا کمرنگی ناگهانی در قسمت بازو کردید بندهای ولکرو را کمی شل نمایید تا جریان گردش خون بهتر شود.

قبل از شروع درمان و استفاده از بریس‌ های طبی تنیس البو در مورد علائم زیر با پزشک مشورت نمایید

عدم توانایی حمل اشیاء یا استفاده از بازوی خود

درد آرنجی که در شب یا هنگام استراحت ایجاد می‌شود.

درد آرنجی که بیش از چند روز ادامه دارد.

عدم توانایی در صاف یا خم نمودن بازو

تورم یا کبودی قابل توجه در اطراف مفصل یا بازو

سایر علائم غیر معمول دیگر

نکات قابل توجه در استفاده از باند تنیس البو

نکات قابل توجه در استفاده از باند تنیس البو

در صورت بروز مشکلاتی مانند مشکل در جریان خون، حساسیت و خارش، افزایش درد و بی حسی با پزشک معالج خود در رابطه با استفاده از محصول مشورت نمایید.

در زمان شستشوی انواع باند تنیس البو به محصول فشار وارد ننمایید.

در شستشوی محصول از مواد سفید کننده استفاده نکنید.

باند تنیس البو را با آب سرد و صابون بشویید.

کلام پایانی

آرنج تنیس باز در واقع شایع‌ ترین وضعیتی است که در بیمارانی که دچار درد آرنج شده‌اند دیده می‌شود. علائم شایع تنیس البو درد و احساس سوزش در قسمت خارجی آرنج میباشند. استراحت، گرما و سرما درمانی، دارو، تزریق استروئید و ماساژ از راه های درمان تنیس البو هستند. موارد استفاده از باند تنیس البو آرنج تنيس بازان و آرنج گلف بازان است. نحوه بستن بریس و یا باند تنیس البو و انواع بریس‌ های تنیس البو در این مقاله بیان گردیده است. جهت تهیه باند تنیس البو میتوانید به وب سایت فارماکالا مراجعه فرمایید.