نخل اره ای یا ساوپالمتو
حفظ سلامت پروستات با مکمل های عصاره ساوپالمتو یا نخل اره ای

ساوپالمتو نوعی درخت نخل کوتاه است که گُل می دهد و ارتفاع آن می تواند در آب و هوای گرم به 3 متر نیز برسد. عصاره Saw palmetto از دانه های این گیاه استخراج می شود. ساوپالمتو یا نخل اره ای برای سال ها یکی از مهم ترین گیاهان دارویی در کشور‌های آمریکایی محسوب می شده است چرا که می تواند بیماری‌های زیادی را درمان نماید. خواص نخل اره ای و مکمل های حاوی آن در این مقاله بیان گردیده است.

ساوپالمتو یا نخل اره ای

نخل اره ای نوعی نخل زینتی است. این گیاه دارای گل های سفیدی است که نهایتا تبدیل به میوه های زرد رنگ بیضی شکل می شود. عصاره خشک این گیاه از دیر باز به منظور درمان مشکلات دستگاه ادراری – تناسلی،  هیپرتروفی خوش خیم و سرطان پروستات استفاده گردیده است. جلوگیری از ریزش مو و افزایش میل جنسی از دیگر مزایای این گیاه است. میوه این گیاه نیز به عنوان مواد خلط آور و ضد عفونی کننده شناخته شده است.

نخل اره ای در چندین شکل از گیاهان دارویی سنتی استفاده می شده است. سرخپوستان آمریکایی از میوه این گیاه برای غذا و برای درمان انواع مشکلات سیستم ادراری و تولید مثلی استفاده می نمودند. بعضی تحقیقات نشان می دهند عصاره توت نخل اره ای با غلظت بالا آنزیم 5-آلفا ردوکتاز که عامل تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون می باشد را مسدود می کند. سپس مشابه با داروهای مسدود کننده شیمیایی و ساختگی این آنزیم مانند فیناستراید عمل می نماید. همچنین بیشترین تحقیقات در مورد این گیاه در درمان بزرگی پروستات (BPH) انجام شده است.

 

نخل اره ای یا ساوپالمتو

خواص نخل اره ای

پیشگیری از ریزش مو

ریزش مو شرایطی شایع است که می‌تواند به واسطه عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، برخی بیماری‌ها، تغییرات هورمونی و استفاده از داروهایی، مانند محرک‌ها و رقیق کننده‌های خون رخ دهد. نخل اره ای اغلب برای ایجاد تعادل در سطوح هورمونی و مبارزه با ریزش مو استفاده می‌شود. استعمال روغن این گیاه بر پوست سر و جذب توسط ریشه موها اثر مثبتی بر کاهش ریزش موها دارد.

درمان ناتوانی جنسی

یکی دیگر از مهم ترین خواص نخل اره ای که باید آن را در این لیست جای داد، درمان ناتوانی های جنسی است. متاسفانه این موضوع این روز‌ها در حال افزایش است چرا که استفاده از غذاهای فراوری شده و مواد شیمیایی تاثیر بسزایی بر روی توانایی جنسی دارند. استفاده از این گیاه برای درمان مشکلات جنسی سابقه ای چند صد ساله دارد. بررسی ها حاکی از این است که مصرف مکمل‌های این گیاه باعث افزایش تحرک اسپرم ها می شود.

کاهش التهاب

نخل اره ای حاوی آنتی اکسیدان های اپی‌کاتچین (Epicatechin) و متیل گالات (Methyl Gallate) است. این ترکیبات از آسیب سلولی پیشگیری نموده، التهاب را کاهش داده و محافظی در برابر بیماری های مزمن هستند.

جلوگیری از رشد سلول های سرطانی

بنا بر نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی، عصاره میوه نخل اره ای در کاهش رشد سلول ‌های سرطان پروستات عملکردی موفق داشته است. یک مطالعه آزمایشگاهی دیگر نیز نشان داد که نخل اره ای با غیرفعال کردن گیرنده‌هایی خاص که در گسترش سرطان نقش دارند، رشد و گسترش سلول‌های سرطان پروستات را متوقف نموده است. اثرات درمانی در طول 4 تا 6 هفته اول استفاده از ساوپالمتو در بیش از 90 درصد موارد گزارش گردیده است. ساوپالمتو اثر بسیار مناسبی در تغییر وضعیت دستگاه تناسلی و ادراری دارد. مکانیسم عمل این فرآورده مربوط به بهبود متابولیسم هورمون ها در غده پروستات می باشد.

 

خواص نخل اره ای

حفظ سلامت پروستات با عصاره ساوپالمتو یا نخل اره ای

پروستات غده‌ای کوچک است که بین مثانه و آلت مردانه قرار گرفته و وظیفه حفظ سلامت اسپرم را بر عهده دارد. بزرگ شـدن خـوش خیـم غده پروسـتات (BPH) شایع ترین اختلال پروسـتات در مردان می باشد که با افزایش سن ارتباط مستقیم دارد. علائم و نشانه‌هاي بزرگی پروستات احساس نياز مكرر به تخليه ادرار به ويژه در شب، نياز مبرم اضطراري به ادرار كردن، دشواري در آغاز ادرار، جريان كم فشار ادرار، چكيدن يا قطره قطره آمدن غير طبيعي ادرار و احساس پر بودن مثانه و ناتواني در ادرار كردن است. یکی از علل عمده مرگ و میر در مردان، سرطان پروستات میباشد. این شکل از سرطان، بسیار خطرناک است، چرا که مردان با افزایش سن، غده پروستات‌ شان بزرگ می‌شود.

محققان هر روزه به دنبال راه ‌هایی برای مبارزه با سرطان پروستات می‌گردند. برخی پژوهش‌ها نشان داده اند که نخل اره ای ممکن است از سلامت پروستات پشتیبانی نماید و ممکن است از بروز مشکلاتی مانند هایپرپلازی خوش خیم پروستات و سرطان پروستات پیشگیری نماید. یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از این مشکل، مصرف مکمل های نخل اره ای است. عصاره این گیاه می تواند با افزایش مهار دی هیدروتستوسترون، که پروتئین تولید سلولی را تحریک می کند، به کاهش غده پروستات کمک نماید. این موضوع موجب کاهش احتمال ابتلا به سرطان پروستات، از بین بردن ادرار دردناک و مشکلات ادراری می شود.

 

درمان بزرگی پروستات

دوز توصیه شده در استفاده از نخل اره ای

نخل اره ای به صورت گسترده به شکل مکمل در دسترس است که افزودن آن به روتین روزانه را بسیار آسان می‌سازد. نخل اره ای به شکل کپسول، ژل نرم، و قرص در دسترس بوده و برای کمک به تقویت سلامت پروستات اغلب با مواد دیگر مانند عصاره دانه کدو تنبل ترکیب می‌شود.

این محصول به شکل پودر، خشک شده، عصاره مایع یا پودر چای نیز وجود دارد که البته اشکالی کمتر رایج هستند. بیشتر پژوهش‌ها استفاده از نخل اره ای با دوز ۳۲۰ میلی گرم در روز که اغلب به دو دوز ۱۶۰ میلی گرمی تقسیم می‌شود را توصیه نموده اند. برخی کارشناسان مصرف مکمل‌ها همراه با غذا را توصیه نموده اند که می‌تواند به کاهش مشکلات گوارشی و پیشگیری از عوارض جانبی ناخواسته نیز کمک نماید.

مکمل های حاوی عصاره ساوپالمتو یا نخل اره ای

قرص پروستیکا گلدن لایف

قرص پروستیکا گلدن لایف حاوی عصاره میوه نخل اره ای می باشد که به بهبود علائم التهاب خوش خیم پروستات مانند تکرر ادرار یا خروج ضعیف ادرار کمک نموده. همچنین به درمان ریزش موی ناشی از هورمون مردانه کمک می نماید. وجود زینک و سلنیوم موجود در این محصول موجب محافظت از سلول های پروستات در مقابل صدمات رادیکال های آزاد و حفظ سلامتی پروستات میگردد.

 

قرص پروستیکا گلدن لایف

 

کپسول نرم ساوپالمتو کمپلکس ویتامین لایف

کپسول نرم ساوپالمتو کمپلکس ویتامین لایف حاوی عصاره میوه ساوپالمتو است که با مهار آنزیم ۵-آلفاردوکتاز و جلوگیری از تشکیل دی هیدروتستسترون از رشد خوش خیم غده پروستات پیشگیری نموده. همچنین به درمان ریزش موی ناشی از هورمون مردانه کمک می نماید. وجود جینسینگ قرمز کره ای، سیر سیاه و عنصر ارزشمند زینک این فرآورده را به محصولی منحصر به فرد و موثر تبدیل نموده است.

کپسول پروستاویتال هلث اید

کپسول پروستاویتال هلث اید ترکیبی طبیعی از ویتامین ها، املاح و اسید های آمینه جهت حفظ سلامت و بهبود علمکرد پروستات و پیشگیری از ابتلا به اختلالات پروستات می باشد. نخل اره ای و روغن دانه کدو تنبل موجود در این محصول می تواند به کوچک شدن پروستات بزرگ شده، کمک نماید. ویتامین های E و C موجود در این کپسول با خاصیت آنتی اکسیدانی خود از سلول های بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می نمایند. کپسول پروستاویتال ترکیبی از ویتامین ها، املاح و اسیدهای آمینه ضروری برای کمک به سلامت آقایان است. همچنین این محصول از ابتلا به عفونت های ادراری در آقایان نیز پیشگیری می کند و خاصیت ضد سرطان پروستات دارد.

 

مکمل های ساوپالمتو

 

نکات قابل توجه در مصرف نخل اره ای

نخل اره ممکن است خون شما را رقیق نماید و باعث خونریزی بیش از حد در حین عمل جراحی گردد. همیشه قبل از شروع هر نوع درمان جدید و قبل از جراحی، تمام داروها و مکمل های مصرفی را به پزشک بگویید.

ممکن است واکنش دارویی بین نخل اره و برخی از داروهای دیگر رخ دهد. از آنجا که نخل اره ای موجب اختلال در انعقاد خون میشود با داروهای ترقیق کننده خون نباید استفاده گردد. به ویژه نباید با آسپیرین و یا وارفارین مصرف شود.

تا 2 ساعت بعد از استفاده از این مکمل داروی دیگری مصرف نشود.

برای افراد زیر 18 سال مناسب نمی باشد.

بیمارانی که سابقه سرطان های وابسته به هورمون دارند، قبل از مصرف این فرآورده حتما با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایند.

نخل اره ای به طور کلی بی خطر به نظر می رسد اما برای کودکان یا خانم های باردار و شیرده توصیه نمی شود.

عوارض جانبی نادر شامل سردردهای خفیف و درد معده، سرگیجه، حالت تهوع و یبوست است.

با مصرف این عصاره همراه غذا می توان از سوزش معده جلوگیری نمود.

در صـورت وجـود حسـاسیت به ریشـه گزنه و میوه نخل اره ای، دارو نباید مصرف شود.

 

نکات قابل توجه

کلام پایانی

نخل اره ای در چندین شکل از گیاهان دارویی سنتی استفاده می شده است. همچنین بیشترین تحقیقات در مورد این گیاه در درمان بزرگی پروستات انجام گردیده. پیشگیری از ریزش مو، درمان ناتوانی جنسی و کاهش التهاب از خواص نخل اره ای میباشد. حفظ سلامت پروستات با انواع مکمل های حاوی ساوپالمتو یا نخل اره ای صورت میگیرد. جهت تهیه این مکمل ها میتوانید به وب سایت فارماکالا مراجعه فرمایید.

 

در این بخش از مجله فارماکالا با ما همراه باشید با مطالبی در رابطه با خواص نخل اره ای