مکمل امگا 3
خواص و فواید مصرف انواع مکمل امگا 3

این روزها کمتر کسی است که کلمه امگا 3 را نشنیده باشد. به‌طور کلی روغن‌ ها و چربی‌ ها از مهمترین اجزای تشکیل دهنده غذای انسان به شمار می‌آیند. می‌توان برای کودکانی که رشد خوبی ندارند چربی های امگا 3 را در هر وعده غذایی به غذای آنها اضافه نمود. سایر خواص و فواید مصرف انواع مکمل امگا 3 در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرند. معرفی منابع طبیعی حاوی امگا 3 و نشانه های کمبود آن در بدن از دیگر مواردی است که در ادامه مورد بررسی قرار میگیرد.

امگا 3

امگا 3 یک اسید چرب با پیوندهای دوگانه متعدد است. اولین پیوند مضاعف بین اتم‌های کربن سوم و چهارم از انتهای زنجیره اتم کربن قرار دارد. اسیدهای چرب امگا 3 زنجیره کوتاه، دارای 18 اتم کربن یا کمتر هستند، در حالی که اسیدهای چرب امگا 3 زنجیره بلند، 20 یا تعداد بیشتری کربن دارند. همچنین یکی از اسیدهای چرب ضروری میباشد که در ساختمان برخی چربی‌ها وجود دارد و ویژگی‌های خاصی دارد. امگا 3 از سه اسید چرب آلفا-لینولنیک اسید (ALA)، ایکوزا پنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA) تشکیل شده است.

در واقع بدن انسان برای برطرف نمودن نیازهای خود به مواد تغذیه‌ای از جمله اسیدهای چرب و پروتئین نیاز دارد. این اسیدهای چرب را به این دلیل ضروری نامیده‌اند که اولاً برای ادامه حیات بدن کاملاً ضروری اند و ثانیاً چون توسط خود بدن انسان قابل تولید نیست و حتماً باید از طریق رژیم غذایی با مکمل‌ها تأمین شود. اسیدهای چرب امگا 3 به دلیل حضور در غشای سلولی در فعالیت‌های فیزیولوژیک بدن نقش حیاتی دارند.

 

امگا 3

منابع طبیعی حاوی امگا 3

بهترین منابع اسید چرب امگا 3 انواع ماهی و آبزیان، تخم کدو و تخم کتان و گردو است. در واقع منبع امگا 3 در ماهی‌ هایی مانند ماهی آزاد، قزل‌آلا، تن، اسقومری و شاه‌ماهی تعریف می‌شود. در گیاهان نیز روغن ‌های سویا، آفتابگردان، دانه کتان و گردو، فندق و کنجد حاوی امگا 3 میباشد. علاوه بر این، مواد غذایی غنی‌شده با امگا 3 مانند برخی از نان‌ها، آب‌میوه‌ها، روغن‌ها و تخم‌مرغ مورد توصیه متخصصان تغذیه است. در میان مواد غذایی گیاهی، روغن و کنجاله کاملینا، مغز گردو، بذر کتان و روغن دانه‌های چیا دارای بیشترین مقدار امگا 3 هستند.

نشانه های کمبود امگا 3

خستگی شدید

احتمال ابتلا به بیماری‌های التهابی

خشکی پوست

زایمان زودرس

موی بی‌جان

ناخن‌های شکننده

بی‌خوابی

ضعف تمرکز

ناتوانی در یادگیری

 

نشانه های کمبود امگا 3

 

افسردگی

آرتروز

اگزما

چاقی

بیماری‌های قلبی

خواص و فواید امگا 3

تقویت سلامت قلب

طبق گزارش انجمن قلب آمریکا (AHA)، آزمایش ها کلینیکی نشان داده اند که امگا 3 در کاهش مشکلات بیماری های قلبی عروقی موثر است (CVD). روغن ماهی منبع عالی امگا 3 است و بنابراین خطر بیماری های قلبی و آریتمی های قلبی را کاهش می دهد. همچنین سطح کلسترول بد را کاهش می دهد و سطح کلسترول خوب را افزایش می دهد (HDL). روغن ماهی از انباشت تری تری گلیسیرید جلوگیری می نماید و همچنین سطح تری از تری تری گلیسیرید اضافی را کاهش می دهد.

تقویت سیستم ایمنی

مصرف منظم روغن ماهی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می نماید و در نتیجه باعث می شود که شما در برابر بیماری های شایعی مثل سرماخوردگی، سرفه و آنفلانزا مقاومت نمایید. اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی فعالیت و مقدار سیتوکین ها و ایکوزانوئیدهای موجود در بدن را که مسئول سیستم ایمنی بدن هستند تقویت می نمایند. روغن ماهی برای بیمارانی که از لوپوس که یک بیماری خود ایمنی است، رنج می برند مفید میباشد.

 

خواص و فواید امگا

کاهش وزن

تحقیقات انجام شده نشان داده است که مصرف روغن ماهی در کنار ورزش تاثیر خوبی بر کاهش وزن دارد. داوطلبانی که در رژیم غذایی خود روغن ماهی مصرف مینمودند، کاهش وزن بیشتری نسبت به کسانی داشتند که به طور منظم آن را مصرف نمی کردند.

رفع بی ‌خوابی

مطالعات نشان داده است که هرچه سطح امگا 3 در بدن افراد بالاتر باشد، کیفیت خواب هم افزایش پیدا می‌کند.

بهبود سلامت چشم

DHA، نوعی امگا 3، یکی از اجزای اصلی ساختاری مغز و شبکیه چشم است. بهبود سلامت چشم از خواص و فواید انواع امگا 3 است.

درمان فشار خون

درمان فشار خون بالا از خواص و فواید انواع مکمل امگا 3 است. امگا 3 می‌تواند سطح فشار خون را در افرادی که فشار خون بالا دارند کاهش دهد.

رفع التهاب

مصرف اسیدهای چرب امگا 3 از منابع دریایی مارکرهای التهابی خون مانند پروتئین واکنش‌پذیر C، اینترلوکین 6 و آلفا TNF که ترکیبات مؤثر در ایجاد التهاب هستند را کاهش می‌دهد.

ایجاد سلامتی ذهن

شواهدی وجود دارد که اسیدهای چرب امگا 3 در سلامتی ذهن نقش دارند. شامل اینکه آن‌ها ممکن است برای درمان افسردگی همراه با اختلال دو قطبی مفید باشند.

 

ایجاد سلامتی ذهن

درمان اختلال در رشد

درمان اختلال در رشد از خواص و فواید انواع مکمل امگا 3 است. در پژوهشی نقش مصرف مکمل­ های خوراکی امگا 3 بر روی الگوی­ های رفتاری به وی‍ژه بیش ­فعالی در کودکان مبتلا به بیماری­ های طیف اوتیسم پرداخته شد. نتایج نشان داد که کودکان اوتیسمیک سطح پایین تری از امگا 3 نسبت به کودکان نرمال دارند.

درمان خشکی پوست

یکی از رازهای داشتن پوستی سالم و هیدراته، چربی های امگا 3 هستند که به صورت طبیعی در ساختار دیواره سلول ها پیدا می شود. هرچه کمبود آن بیشتر باشد، خشکی پوست نیز شدیدتر خواهد بود. امگا 3 همچنین مواد مغذی سالم و مواد اضافی که مضر هستند را خارج می نماید. در نتیجه پوستی با ظاهری سالم و درخشان خواهید داشت.

احیای موی بی جان

همان امگا 3 که در سلول های پوستتان پیدا می شود در فولیکول های مو نیز وجود دارد. وجود امگا 3 در فولیکول مو آن را تبدیل به ماده مغذی بسیار مهمی برای درخشندگی مو نموده است. چربی های امگا مو را تغذیه و ضخامت مو را حمایت می نمایند. همچنین التهاب پوست کف سر را کاهش می دهند.

درمان بیماری آلزایمر

تحقیقات انجام شده نشان داده اند که اسیدهای چرب روغن ماهی در درمان بیماری آلزایمر موثر اند. از آنجا که روغن ماهی یکی از بهترین منابع اسید های چرب ضروری است، به درمان بیماری آلزایمر کمک می نماید.

 

حفظ سلامت قلب

مقدار و زمان مصرف امگا 3

مکمل امگا 3 باید زیر نظر پزشک و بعد از انجام آزمایش ‌های لازم و تشخیص وضعیت اکسیداسیون بدن تجویز شود.

مقدار مکمل مصرفی در دوز غیر درمانی یک گرم و در دوز درمانی 3 گرم در روز است.

بهتر است امگا 3 را همراه با وعده غذای اصلی مصرف نمود زیرا مکمل آن نوعی روغن است و همراه غذا بهتر جذب می‌شود. البته افرادی که بعد از مصرف آن دچار ضعف در پا می‌شوند، می‌توانند مکمل را قبل از خواب مصرف نمایند.

انواع مکمل های امگا 3

سافت ژل روغن ماهی امگا3 بدون جیوه فرمولیتد ساینسز

سافت ژل روغن ماهی امگا3 فرمولیتد ساینسز حاوی روغن ماهی که منبع سرشاری از اسیدهای چرب بلند زنجیره غیراشباع امگا 3 مانند DHA و EPA است، می باشد. مصرف این کپسول باعث حفظ سلامت قلب و عروق، استخوان و مفاصل، مغز و سیستم عصبی میگردد. همچنین این محصول سبب تکامل سیستم عصبی در جنین، درمان بیماری های التهابی و درمان افسردگی و سایر اختلالات نورولوژیک می گردد.

کپسول امگا 3 کلاسیک 1000mg شوتس ویتال

کپسول امگا 3 کلاسیک 18/12 Omega 3 1000mg شوتس ویتال بدون جیوه موجب کاهش فشار خون و کاهش تری گلیسرید از طریق مهار لیپوژنز و تحریک اکسیداسیون اسیدهای چرب در کبد می‌شوند. همچنین به علت کاهش سطح فیبرینوژن و پیشگیری از چسبندگی پلاکت‌ها، فعالیت ضد انعقادی دارد. مصرف مکمل امگا 3 در سلامت سیستم قلب و عروق و همچنین بهبود برخی بیماری ها نظیر افسردگی دخیل است. به طور کلی اثرات فیزیولوژیک روغن ماهی در مصرف مداوم آن ظاهر می شود.

 

کپسول امگا 3 کلاسیک شوتس ویتال

 

سافت ژل امگا-3 1000mg او پی دی فارما

سافت ژل امگا-3 1000mg او پی دی فارما حاوی روغن ماهی است. این محصول تقویت کننده سیستم ایمنی بدن و کاهنده تری گلیسیرید و تنظیم کننده کلسترول است. مصرف مکمل امگا 3 با منشا دریایی درکودکان 8 تا 11 سال که دچار مشکلات هماهنگ سازی، هجی کردن، خواندن و اختلالات رفتاری هستند، موجب تاثیرات مثبتی می شود. 

سافت ژل امگا 3 وانا مکس نورم لایف

سافت ژل امگا 3 وانا مکس یک کپسول نرم است که به شما کمک می‌کند تا بدنی سالم و تندرست داشته باشید. با مصرف این سافت ژل از پیری زودرس جلوگیری شده، عملکرد سیستم قلب و عروق بهبود یافته و سلامت پوست و مو حفظ می‌شود. در سافت ژل امگا 3 وانا مکس نورم لایف روغن ماهی بکار رفته که از خواص بی شماری برخوردار می باشد و استفاده از آن برای بدن انسان ضروری به نظر می‌رسد.

کپسول امگا3 لایف Omega3 Life لایف آن

کپسول امگا3 لایف لایف آن منبع غنی از اسیدهای چرب حاوی امگا3 است که به تندرستی و سلامت طبیعی بدن، تقویت سیستم بینایی و حفظ طراوات پوست و مو کمک می نماید. DHA موجود در این کپسول به حفظ دید طبیعی و عملکرد سیستم عصبی کمک می نماید. DHA و EPA در کنار هم سبب بهبود عملکرد و سلامت قلب و عروق می گردند.

 

کپسول امگا3 لایف آن

 

کپسول امگا3 گلدن سیز بدون جیوه کارن

کپسول امگا3 گلدن سیز بدون جیوه FISH OIL OMEGA-3 کارن مکمل غذایی مناسب جهت تامین امگا3 مورد نیاز بدن می باشد. مصرف مقادیر بالای پیش سازهای امگا 6 منجر به اشباع شدن این آنزیم ها و کاهش تبدیل ALA به DHA و EPA می شود. مصرف این کپسول باعث حفظ سلامت قلب و عروق، استخوان و مفاصل، مغز و سیستم عصبی و… می‌شود.

کپسول نرم ژلاتینی امگا زهراوی

کپسول امگا-3 زهراوی منبع غنی از اسیدهای چرب حاوی امگا 3 و روغن ماهی است که به تندرستی و سلامت طبیعی بدن، تقویت سیستم بینایی و حفظ طراوات پوست و مو کمک می نماید. DHA موجود در این کپسول به حفظ دید طبیعی و عملکرد سیستم عصبی کمک می نماید. DHA و EPA در کنار هم سبب بهبود عملکرد و سلامت قلب و عروق می گردند.

کپسول نرم ژلاتینی امگا 3 آپوویتال

کپسول نرم ژلاتینی امگا 3-Omega آپوویتال ترکیبی غنی از اسیدهای چرب حاوی 500 میلی گرم امگا 3 میباشد. امگا 3 نوعی اسید چرب در غشا سلولی بدن بوده و در ساختمان سلول های عصبی به عنوان ماده تشکیل دهنده بسیاری از واسطه های بیولوژیکی بدن بکار می رود. امگا 3 از نظر تغذیه بسیار مهم و ضروری بوده و بدن قادر به تولید این ماده نمی باشد. خوردن امگا 3 به هر شکل برای خانم ها می تواند در زیبایی پوست بسیار موثر باشد و از چروک شدن زود هنگام پوست جلوگیری نماید.

 

کپسول نرم ژلاتینی امگا آپوویتال

 

سافت ژل امگا-3 1000mg های هلث

سافت ژل امگا 3 های هلث موجب بهبود سلامت قلبی عروقی، کاهش تری گلیسیرید و درمان بیماری های متابولیک می شود. روغن ماهی از جمله مواد غذایی بسیار مناسب برای تامین امگا 3 بدن است. مطالعات پزشکی نشان داده است که مصرف روغن ماهی به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های آلزایمر، زوال عقل و حتی اسکیزوفرنی نیز کمک می نماید.

نکات قابل توجه در مصرف امگا 3

اگر فردی در هفته 3 تا 4 وعده ماهی مصرف ننماید، از یک سالگی به بعد برای کمک به رشد مغزی و پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها مصرف مکمل امگا 3 یا شربت روغن ماهی برایش لازم است.

در مورد مصرف بیش از حد، فرد ممکن است تنفس بد بو، ناراحتی شکم، مدفوع شل، آروغ، تهوع، ضربان قلب نامنظم و بیماری مزمن در این مورد را تجربه نماید.

با اینکه روغن ماهی فواید بسیاری برای زنان باردار دارد، اما محتوای جیوه ای موجود در آن می تواند به حافظه، توانایی های شنوایی، مهارت ها و بینایی نوزاد آسیب برساند.

کلام پایانی

بدن انسان برای برطرف نمودن نیازهای خود به مواد تغذیه‌ای از جمله اسیدهای چرب امگا 3 نیاز دارد. گردو، فندق و کنجد منابع طبیعی حاوی امگا 3 هستند. خشکی پوست، زایمان زودرس، موی بی‌جان و ناخن‌های شکننده از نشانه های کمبود امگا 3 میباشند. تقویت سلامت قلب، درمان فشار خون و درمان بیماری آلزایمر از خواص و فواید انواع مکمل های امگا 3 هستند. جهت تهیه مکمل های امگا 3 میتوانید به وب سایت فارماکالا مراجعه فرمایید.

 

در این بخش از مجله فارماکالا با ما همراه باشید با مطالبی در رابطه با امگا 3