انواع پوشک
انتخاب صحیح انواع پوشک برای کودکان

کودکان از بدو تولد، لوازمی را نیاز دارند و والدین سعی می کنند بهترین نوع و برند را برای آن ها انتخاب نمایند. یک کودک از زمانی که متولد می شود تا حدود سن 2 سالگی، نیاز به پوشک بچه دارد. پوشک نامناسب ممکن است موجب انحراف پاهای کودک، عفونت ادراری، حساسیت پوستی و بیماری‌های جدی‌تری شود، پس انتخاب پوشک برای کودکان امری مهم است. ویژگی‌ های مهم در انتخاب صحیح انواع پوشک و اصول انتخاب سایز برای پوشک بچه از مواردی است که در این مقاله بیان میگردد.

پوشک مناسب کودکان

استراحت و خواب نوزاد یکی از دلایل اصلی در رشد و سلامت کودکان است که کیفیت پوشک نقش مهمی در این زمینه‌ دارد. کودک شما با به تن داشتن یک پوشک خوب و راحت که او را آزار نمی‌دهد و این ویژگی را دارد که با قدرت جذب بالا، باعث جدا شدن ادرار و مدفوع از بدن و فرو رفتن آن در پوشک شود، می‌تواند خوب و راحت بخوابد و حتی کمتر گریه کند.

بیشتر پوشک‌ های عرضه شده در بازار حاوی کلر هستند. این ماده تبدیل به دی اکسین می‌شود که یک ماده سرطان‌زا است. امروزه در زندگی صنعتی دی اکسین در محیط زندگی ما زیاد دیده می‌شود. با انتخاب پوشک‌ هایی که بدون کلر هستند آلودگی‌ های دی اکسین را کاهش دهید و برای کودک محیطی پاک‌تر درست نمایید. فاکتور قیمت پوشک را نیز دست کم نگیرید. با یک محاسبه سرانگشتی، شما برای هر ماه تقریبا دو بسته کامل پوشک لازم دارید و این ماجرا تا 2 یا 3 سالگی کودک‌ تان ادامه دارد.

پوشک مناسب کودکان

ویژگی‌ های مهم در انتخاب صحیح انواع پوشک

روی لایه بیرونی پوشک سوراخ‌ های ریزی باشد تا هوا از آنها ردوبدل شود.

نوار های کشی برای حرکات پای کودک داشته باشد.

لایه رویی‌اش کتان باشد.

جذب خوبی داشته باشد.

ظریف باشد.

داخل پوشک نرم و پنبه‌ای باشد.

جنس بیرون آن پلاستیکی نباشد.

چسب‌ های آن راحت کنده نشود.

حاوی لوسین و ضد حساسیت باشد.

بدون عطر و بو باشد.

روی ران بچه رد کش نیندازد.

محتویات داخلی آن جمع نشود و پنبه‌هایش از هم باز نشود.

از اطراف و پشت نم پس ندهد.

کریستال‌ های رطوبت‌ گیر آن از لایه‌ های پوشک بیرون نیاید.

ویژگی‌ های مهم در انتخاب صحیح انواع پوشک

بین دو پای کودک بیشتر از چهار انگشت فاصله نیندازد.

پوشکی با اندازه مناسب، به تن کودک شکلی صاف دارد و تا کمر و نافش را می‌پوشاند.

چسب‌ های پوشک باید به صورت قرینه روی قسمت رنگی جلوی آن چسبانده شود.

لازم است کش پوشک، اطراف ران کودک را به شکلی مناسب بپوشاند.

اگر پوشک خیلی کوچک یا بزرگ باشد، ممکن است نم پس بدهد.

اصول انتخاب سایز برای پوشک بچه

همانطور که در قسمت بالا گفتیم، مهم ترین ملاک برای انتخاب سایز برای پوشک، وزن کودک است. تقسیم بندی پوشک ها در برند های مختلف بر اساس وزن کودک انجام شده است. اما این تنها راه انتخاب سایز مناسب پوشک نیست. گاهی نیاز است چند برند را امتحان کنید تا بتوانید سایز  پوشک کودک خود را پیدا نمایید. از آنجا که کودکان رشدی روز افزون دارند و در هر سنی به توانایی های متفاوتی دست پیدا می کنند، سایز پوشک آن ها در فواصل کوتاهی تغییر می نماید.

اصول انتخاب سایز برای پوشک بچه

نکات قابل توجه در استفاده از انواع پوشک کودکان

برای کودکان 1 تا 6 ماه که از شیر مادر تغذیه می نمایند و مدفوعی آبکی دارند، بهتر است از پوشک هایی استفاده شود که پشت کمرشان بلندتر است. به این ترتیب پوشک کلیه محتویات را حفظ می نماید و نیاز نیست پس  از هر بار تعویض کودک، تا گردن او را بشویید.

بند پوشک باید در نقطه درست قرار بگیرد. بهترین پوشک برای کودک شما سایزی است که بند آن روی ناف کودک قرار بگیرد. اگر نوارهای چسبنده به مرکز کمر نرسند، مشخص می شود که سایز پوشک بچه کوچک است. علاوه بر این، اگر چسب ها از وسط  کمر عبور کنند نیز نشان دهنده بزرگ بودن پوشک برای کودک است.

اگر در هنگام فعالیت کودک شاهد باز شدن یا کشیده شدن پوشک او بودید، بدانید که زمان تعویض سایز پوشک است. زیرا فعالیت کودک باید کاملا آزادانه در پوشک انجام بگیرد. در غیر این صورت ممکن است رطوبت اضافی در محیط پوشک جذب نشود. زیرا هوا در آن گردش ندارد و همین علت موجب سوختگی پاهای کودک و قرمزی پوست او می شود.

پس از بستن پوشک، باید فاصله کمر کودک تا پوشک طوری باشد که 2 انگشت بتواند داخل پوشک بچه شود. یعنی نه خیلی سفت بسته شود و نه خیلی شل که محتویات از آن خارج شود.

پس از بستن پوشک، به پاهای کودک نگاه کنید. اگر پوشک بیش از اندازه بزرگ باشد پاهای کودک از هم باز می شوند و در آینده موجب عارضه پای پرانتزی می شود. به علاوه از راحتی و فشرده نشدن پاهای کودک نیز اطمینان حاصل نمایید تا حرکت پاهای کودک در آن به راحتی صورت گیرد.

انواع پوشک

انواع پوشک کودکان

پوشک پارچه‌ای

پوشک پارچه‌ای می‌تواند یک جایگزین بسیار خوب برای پوشک‌ های یکبار مصرف باشد. با توجه به هزینه بالای مصرف پوشک‌ های یکبار مصرف، انتخاب پوشک‌ های پارچه‌ای می‌تواند به صرفه‌تر باشد. معمولاً پوشک‌ های پارچه‌ای اندازه‌ و سایز مشخصی ندارند، بلکه از پین‌ ​​ها و بند های قابل تنظیمی تشکیل شده‌اند که به والدین کمک می‌کند متناسب با سایز کودکشان، پوشک را تنظیم نمایند. یک نکنه مهم پیش از خرید پوشک پارچه‌ای این است که برخی از والدین زمان کافی برای شستشوی پوشک‌های چند بار مصرف را ندارند. برای این گروه از والدین، استفاده از پوشک‌ های پارچه‌ای توصیه نمی‌شود.

پوشک پول آپ

پوشک پول آپ یا شرتی به پوشک های جدیدی می گویند که دیگر برای بستن و باز کردن آن به نوارهای چسبنده و تنظیم  اندازه پشت و جلو نیاز نداریم. پوشک پول آپ به راحتی مانند شرت در پای کودک قرار می گیرد و برای تعویض نیز کافی است کناره های آن را از سمت پهلوی کودک باز نموده و آن را خارج نمایید. پوشک پول آپ سایز بندی مشخصی دارد و با انتخاب آن دیگر نیاز به امتحان کردن چند سایز متفاوت ندارید. زیرا بسیار راحت و انعطاف پذیر است و پوشاندن آن نیز تنها با قرار دادن پاهای کودک در حفره ها و بالا کشیدن آن انجام می شود. به طوری که خود کودک نیز پس از گذشتن سن یک سالگی می تواند آن را بپوشد.

پوشک پول آپ بچه

کلام پایانی

نوزادان دارای پوست حساسی هستند، اما برخی از آن‌ها نسبت به سایرین حساسیت بیشتری دارند. مواد شیمیایی بکار رفته در پوشک و اندازه نامناسب آن می‌تواند اثرات مختلفی مانند واکنش‌ های آلرژیک، راش پوشک (نوعی التهاب پوستی) و عرق کردن پاهای کودک را به دنبال داشته باشد. والدین در صورت مشاهده برآمدگی یا بثورات ناشی از پوشک، باید برندهای دیگری که ایمن‌تر هستند را در نظر بگیرند. در آخر نیز این نکتۀ مهم را به یاد داشته باشید که جدا از نوع و جنس هر پوشکی که انتخاب می نمایید، لازم است زمان‌هایی را در طول شبانه‌روز کودکتان را باز و بدون پوشک بگذارید تا ناحیۀ تناسلی و پای او در معرض هوا و نور قرار گیرد و احتمال ادرار سوختگی را به حداقل برسانید. ویژگی‌ های مهم در انتخاب صحیح انواع پوشک و اصول انتخاب سایز برای پوشک بچه از مواردی است که در این مقاله بیان گردیده.

جهت تهیه انواع پوشک کودکان میتوانید به وب سایت فارماکالا مراجعه نمایید.