تناسب اندام و تغذیه سالم, زیبایی, فارما مگ

پیکرتراشی لیپوماتیک لیپوساکشن

پیکر تراشی

پیکرتراشی

پیکرتراشی یکی از روش‌های رسیدن به تناسب اندام است که در آن چربی‌های اضافی بدن تخلیه می‌شوند. برای پیکرتراشی با توجه به وضعیت فردی و سلامتی فرد از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌شود. به طور کلی پیکرتراشی با روش جراحی یا بدون جراحی انجام می‌شود.

کسانی که به دنبال رسیدن به تناسب اندام هستند، از روش‌های مختلفی مثل رژیم غذایی، ورزش، پیکرتراشی یا لیپوماتیک استفاده می‌کنند. سن و سال فرد و میزان اضافه وزن یا تجمع چربی از عواملی هستند که بر روش رسیدن به تناسب اندام تاثیر می‌گذارند و انتخاب فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

برای افرادی که دچار اضافه وزن هستند و برای کاهش چربی‌های بدن خود قصد رفتن به سراغ جراحی را دارند، دغدغه‌های خاص و شاید شیرینی وجود دارد. از جمله مهمترین دغدغه‌های که این افراد با آن روبه‌رو هستند، انتخاب یکی از انواع عمل‌های پیکرتراشی است.

انواع روش های پیکرتراشی

روش‌های جراحی شامل آبدومینوپلاستی، لیپوماتیک، لیپوساکشن، اولترازد، بادی جت است در حالی‌که روش‌های غیر جراحی لیپولیز با فرکانس رادیویی، کرایولیپولیز و لیپولیز تزریقی است.

پس اولین نکته‌ای که درباره تفاوت لیپوماتیک با پیکرتراشی متوجه می‌شویم این است لیپوماتیک یکی از شیوه‌های پیکرتراشی است. اما اینکه لیپوماتیک برای شما بهتر است یا سایر روش‌های جراحی پیکرتراشی به نظر پزشک بستگی دارد.

به طور مثال یکی از ویژگی‌های فردی که بر انتخاب نوع روش حذف چربی تاثیرگذار است، نوع پوست فرد است.

درمواردی که پوست فرد خاصیت ارتجاعی داشته باشد می‌توان از لیپوماتیک استفاده کرد. زیرا بعد از پایان کار پوست فرد شل و افتاده نمی‌شود و می‌تواند کشیدگی خود را حفظ کند.

 

 

پیکرتراشی لیپوماتیک لیپوساکشن

پیکرتراشی

لیپوساکشن (Liposuction)

لیپوساکشن دارای انواع مختلفی مانند لیزر لیپوساکشن و لیپوساکشن کلاسیک است. لیپوساکشن یا چربی‌کشی عمل جراحی است که از تکنیک ساکشن یا مکش برای خارج کردن چربی‌ها استفاده می‌کند.
معمولاً افرادی که دارای اضافه وزن زیاد هستند و با انجام ورزش و رژیم غذایی به نتیجه دلخواه نخواهند رسید به سراغ انجام لیپوساکشن خواهند رفت.
عمل لیپوساکشن یک عمل غیر سرپایی است و فرد در حین عمل کاملاً بیهوش خواهد شد.

لیپوماتیک (Lipomatic)

لیپوماتیک که با نام پیکر تراشی هم در بین عموم شناخته می‌شود با استفاده از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا برای خارج کردن چربی‌های اضافی بدن انجام می‌شود.
دستگاه لیپوماتیک با بهره‌گیری از فناوری صدای مادون صوت، ارتعاش و نوتاسیون اقدام به ذوب کردن چربی‌ها در نواحی مختلف می‌کند، بعد از ذوب شدن چربی‌ها با استفاده از یک دستگاه مکش چربی‌های اضافی خارج خواهد شد.
لیپوماتیک کم و بیش شباهت‌های زیادی به ساکشن دارد. همان‌طور که در بالا گفته شد، چربی‌های خارج شده توسط لیپوماتیک دوباره قابل استفاده هستند و شما می‌توانید از آن برای فرم دهی به باسن، سینه و. . استفاده کنید.
در عمل لیپوماتیک بعد از ضربه وارد کردن به چربی‌ها و آب کردن آن‌ها، این چربی‌ها توسط لوله‌های به اسم کانولا از بدن خارج می‌شوند.
از این چربی‌های خارج شده می‌توان برای حجم دادن به مناطق دیگری مانند باسن، سینه و صورت استفاده کرد.
اما در عمل لیپوساکشن برای از بین بردن چربی‌های اضافی در قسمت‌های مختلف بدن باید از ساکشن استفاده کرد. معمولاً این عمل به افرادی که در برخی از نقاط بدن خود دارای چربی‌های بسیار زیادی هستند، توصیه می‌شود.

ملاحظات مشترک در روش های پیکرتراشی لیپوماتیک و لیپوساکشن

نباید فراموش کرد که روش‌های پیکرتراشی و لیپوساکشن تنها یکی از راه‌های رسیدن و حفظ تناسب‌اندام می‌باشند. اما این دو روش ، آناتومی دستگاه گوارش را تغییر نمی‌دهند.

از این رو نیاز است که بعد از این دو روش فرد سبک زندگی متعادلی را در پیش گیرد. این سبک زندگی سالم شامل داشتن فعالیت بدنی مناسب  و همچنین استفاده از یک رژیم غذایی متعادل می‌باشد. با رعایت این نکات فرد می‌تواند از تناسب‌اندام و وزنی متعادل بهره گیرد.

در مقابل اگر فرد سبک زندگی سالمی داشته ممکن است دوباره با چاقی یا عدم تناسب‌اندام روبرو شود. لذا ترکیبی از فعالیت‌های منجر به تناسب‌اندام و فعالیت‌های محافظت‌کننده از تناسب‌اندام موردنیاز می‌باشد.

بهترین مرجع برای کسب مشاوره‌های بعد از عمل جراحی پیکرتراشی یا لیپوساکشن پزشک جراح می‌باشد.

جراح می‌تواند با مشاوره‌های مختلف و آگاه کردن فرد جراحی شده نتایج هرکدام از این دو روش را تضمین کند.

 

تفاوت در فناوری مورد استفاده

برای بررسی بهتر تفاوت لیپوماتیک با پیکرتراشی باید به فناوری مورد استفاده در لیپوماتیک هم اشاره کنیم. برای انجام لیپوماتیک و شکستن چربی‌ها نسبت به روش‌های دیگر پیکرتراشی مانند لیپوساکشن از فناوری پیشرفته‌تری استفاده می‌شود. به همین دلیل برای انجام لیپوماتیک آسیب‌های بافتی کمتر است و تاثیر روش رسیدن به تناسب اندام بهتر است.

حتی می‌توان برای اثربخشی بهتر، لیپوماتیک را با روش‌های دیگر به منظور لیفت بدن یا جراحی پلاستیک ترکیب کرد.

 

تفاوت در بیهوشی و بی‌حسی موضعی

مهم‌ترین تفاوت لیپوماتیک با روش‌های دیگر پیکرتراشی در بیهوشی است. لیپوماتیک با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود در حالی که در روشی مثل لیپوساکشن لازم است فرد به طور کامل بیهوش شود. زیا لوله کانولا وارد بافت چربی بدن می‌شود و جراح سعی می‌کند با استفاده از امواج فراصوت و ارتعاش آن و چرخاندن دست، چربی‌ها را تخلیه کند.

به همین دلیل می‌توانیم بگوییم تفاوت لیپوماتیک با جراحی پیکرتراشی در میزان خونریزی هم است. زیرا لیپوماتیک خونریزی کمتری دارد و فرد را دچار عوارض کمتری می‌کند.

 

پیکرتراشی لیپوماتیک لیپوساکشن

پیکرتراشی

تفاوت در زمان بهبودی

با توجه به اینکه لیپوماتیک از روش‌های مطمئن و کم عارضه پیکرتراشی است، زمان بهبودی آن هم کوتاه‌تر است. معمولا کسی که لیپوماتیک انجام داده است، نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. در حالی‌که سایر روش‌های پیکرتراشی که با جراحی انجام می‌شوند نیاز به مراقبت دارند و فرد برای مدت کوتاهی در بیمارستان بستری می‌شود.

عوارض کمتر لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌های پیکرتراشی

برای بررسی تفاوت لیپوماتیک با پیکرتراشی باید به کم عارضه بودن لیپوماتیک هم اشاره کنیم. در لیپوماتیک تورم و میزان ترشحات کمتر است و احتمال اینکه فرد دچار خونریزی و عفونت شود هم کم است. در حالی‌که در روش‌های جراحی پیکرتراشی مانند لیپولیز و لیپوساکشن احتمال اینکه فرد دچار خونریزی شود یا اینکه دچار آمبولی شود بیشتر است.

درد کمتر لیپوماتیک نسبت به روش‌های جراحی پیکرتراشی

همان‌طور که پیش از این هم به تفاوت لیپوماتیک و پیکرتراشی در بیهوشی و بیحسی اشاره کردیم، میزان درد روش‌های جراحی و غیر جراحی هم متفاوت است. با توجه به اینکه در لیپوماتیک فقط فرد بیحس می‌شود، احتمال اینکه کمی درد یا استرس تحمل کند بیشتر از روش‌های جراحی و بیهوشی کامل است.

 

انجام عمل لیپوساکشن کم خطر‌تر است یا لیپوماتیک؟

در لیپوساکشن چربی‌ها با استفاده از حرارت ذوب خواهند شد که این موضوع باعث سوختگی در اطراف ناحیه عمل خواهد شد. استفاده از حرارت برای ذوب کردن چربی‌ها باعث تغییر رنگ پوست هم خواهد شد که این موضوع برای بسیاری از افراد ناخوشایند است. در عمل لیپوماتیک برای سست کردن چربی‌ها از ارتعاش و لرزش استفاده می‌شود و در نتیجه مشکلاتی مانند سوختگی و تغییر رنگ در لیپوماتیک وجود ندارد.

مدت زمان عمل لیپوماتیک بیشتر است یا لیپوساکشن؟

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن در مدت زمان عمل یکی دیگر از سؤال‌های مهم کاربران است. به‌طور کلی مدت زمان عمل لیپوماتیک کوتاه‌تر از لیپوساکشن است. چربی‌های بدن توسط ارتعاش و نوسان زودتر تخریب خواهند شد و برای خارج کردن چربی‌های بدن به مدت زمان کمتری نیاز است (چربی‌ها برای ذوب شدن به وسیله حرارت به دو الی سه ساعت زمان نیاز دارند). تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن در دوران نقاهت نیز قابل تعامل است.
دوران نقاهت بعد از عمل لیپوماتیک کمتر از لیپوساکشن است. احتمال دارد در اثر لیپوساکشن به بافت‌های بدن آسیب وارد شود و در نتیجه در قسمت‌های که مورد عمل جراحی قرار گرفته است، کبودی‌های شدیدی به‌وجود آید که برای بهبود یافتن آن‌ها نیاز به مدت زمان زیادی است.

ویژگی های فرد برای انجام عمل لیپوماتیک

به‌طور کلی عمل لیپوماتیک برای افرادی بالای 18 سال و بدون مشکل قلبی و عروقی انجام می‌شود. به‌طور کلی یک شخص مناسب برای انجام عمل لیپوماتیک باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:
  • افرادی بالای 30 سال که از اضافه وزن دارند و علاوه بر اضافه وزن، پوست سفت و بافت عضلانی خوبی دارند.
  • افرادی که دچار بیماری‌های سخت یا خطرناک نیستند.
  • افرادی که سیگار نمی‌کشند و به مواد مخدری اعتیاد ندارند.
  • افرادی که شاخص توده بدنی یا همان BMI آن‌ها کمتر از عدد 30 باشد.
  • افرادی که قصد دارند یک قسمت از بدن خود را لاغر و قسمت دیگری را افزایش سایز دهند.
  • افرادی که چربی‌های بدنشان به رژیم غذایی و ورزش کردن واکنش نشان نمی‌دهد و برای از بین بردن این چربی‌ها نیاز به انجام عمل جراحی دارند.

 

پیکرتراشی لیپوماتیک لیپوساکشن

پیکرتراشی

جمع بندی

بهترین راه برای کاهش وزن رعایت رژیم غذایی، محدود کردن کالری دریافتی و ورزش کردن است.

در صورتی که این روش‌ها تاثیری در رسیدن به تناسب اندام نداشته باشد یا فرد فقط چاقی موضعی داشته باشد، از روش‌های مختلف پیکرتراشی برای رسیدن به تناسب اندام استفاده می‌شود.

برای انتخاب بهترین روش رسیدن به تناسب اندام در این مطلب به بررسی تفاوت لیپوماتیک با لیپوساکشن پرداختیم. امیدواریم با استفاده از این اطلاعات بتوانید به اندام ایده‌آل خود برسید.

مشاهده مکمل های کاهش وزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − سیزده =