زیبایی, فارما مگ

ریزش مو سکه ای چیست؟

ریزش مو سکه ای

ریزش مو سکه ای چیست؟

ریزش مو یکی از معضلات بسیار شایع در حوزه سلامت و زیبایی است و می‌تواند خانم‌ها و آقایان را در بازه‌های سنی مختلف درگیر ‌کند. ممکن است یک روز صبح که در آینه به صورتتان نگاه می‌کنید، متوجه ریزش مو در ناحیه‌ای از ریش خود شوید.

یا زمانی که به تازگی از حمام خارج شده‌اید و رو به آینه موهایتان را شانه می‌زنید، ریزش موی تکه‌ای از پوست سر، توجهتان را جلب کند.

متاسفانه تعداد زیادی از خانم‌ها و آقایان صبح خود را با دیدن چنین صحنه‌ایی که نشانه ابتلا به ریزش مو سکه ای است آغاز می‌کنند.

 

ریزش مو سکه ای

ریزش مو سکه ای

 

ریزش سکه ای مو که در اصطلاح عام به آن طاسی سکه‌ای می‌گویند، یک بیماری پوستی است و بیش از ۵۰ درصد افراد در طول زندگی به آن مبتلا می‌شوند. ‌ریزش مو سکه ای در گروه بیماری‌های خودایمنی قرار می‌گیرد.

بیماری‌های خودایمنی زمانی رخ می‌دهند که سلول‌های دفاعی بدن سلول‌های خودی را بیگانه تلقی کرده و به آن‌ها حمله می‌کنند. در کچلی سکه‌ای سلول‌های دفاعی بدن فولیکول‌های مو را مورد تهاجم قرار می‌دهند. در نتیجه، این فولیکول‌ها که وظیفه‌ رشد مو را بر عهده ‌دارند از بین می‌روند و رشد مو قطع می‌شود.

‌ریزش مو سکه ای در ابتدای ابتلا علائمی بروز نمی‌دهد. از این رو اغلب افراد مبتلا تا زمانی که قسمتی از مو تحت تأثیر این بیماری به ‌طور کامل نریخته باشد، متوجه بیماری خود نمی‌شوند.

این نوع ریزش با سایر مدل‌های ریزش مو متفاوت است و مو به ‌صورت لکه‌هایی به ‌اندازه سکه دچار ریزش می‌شود. ریزش موها اغلب به‌ صورت ناگهانی و با حاشیه‌ مشخص رخ می‌دهد.

آیا عوامل ژنتیکی در ریزش مو سکه ای افراد تاثیر گذار است؟

علت ریزش مو می‌تواند وراثت، تغییرات هورمونی، بیماری ها یا عوارض جانبی برخی داروها باشد. عوامل ژنتیکی (ارثی) در ابتلا به این بیماری نقش مهمی دارند. به ویژه، زمانی که این بیماری در سن کمتر از 30 سال رخ دهد.

تقریباً 40 درصد از افراد که به طاسی سکه‌ای مبتلا شده‌اند. دست کم یکی از اعضای خانواده‌‌‌شان به چنین بیماری‌ای مبتلا بوده‌ است.

خطر ابتلا به ریزش مو سکه ای معمولاً در افراد مبتلا به برخی بیماری‌ها بیشتر است. آسم، تب یونجه، بیماری‌های تیروئیدی، لک و پیس (شرایطی که در آن بخش‌هایی از پوست رنگ خود را از دست می‌دهد)، کم خونی‌ پرنیشیوز و سندروم داون از این جمله‌اند.

 

 

ریزش مو سکه ای

ریزش مو سکه ای

 

گرچه، متخصصان زمانی معتقد بودند بیماری طاسی سکه‌ای ممکن است ناشی از فشار عصبی باشد، تحقیقات جدید چنین احتمالی را رد می‌کند.

تقریباً 60 درصد از مبتلایان طاسی سکه‌ای، اولین بار قبل از 20 سالگی ریزش موی سر خود را تجربه کرده‌اند. معمولاً، بعد از این اتفاق موها دوباره رشد می‌کنند. اما، احتمال بازگشت این بیماری نیز وجود دارد. ایجاد لکه‌های بی موی جدید ممکن است با رشد مجدد مو در لکه‌های قبلی هم زمان باشد.

نشانه‌های ریزش مو سکه‌ای

همه‌ انواع این بیماری با ریز‌ش مو همراه‌اند. اما، الگو و میزان ریزش مو و زمان رشد مجدد موها را نمی‌توان پیش بینی کرد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که نشانه‌های بیماری طاسی سکه‌ای در هر فرد متفاوت است. با این حال، نشانه‌های مشترکی از این بیماری وجود دارد که دانستن و تشخیص آنها مفید است. بهترین راه برای تشخیص این بیماری مراجعه به پزشک است.

موارد زیر از نشانه‌های بیماری طاسی سکه‌ای است:

– ایجاد لکه‌های کچلی کوچک و گرد (یا بیضی) در پوست سر، بخش‌هایی از ریش یا نواحی مو دار بدن

– ریزش و رشد مجدد مو به صورت هم زمان در قسمت‌های مختلف بدن

ریزش قابل توجه مو در طول یک دوره‌ بسیار کوتاه

– ریزش مو که اغلب به جای هر دو طرف، در یک طرف پوست سر است.

– موهایی شبیه «علامت تعجب» که قسمت پایینِ آنها باریک‌تر از قسمت بالایی است.

– ایجاد فرورفتگی‌های ریز و لکه روی ناخن‌ها

انواع مختلف آلوپسی آره آتا

آلوپسی با توجه به نحوه بروز، انواع مختلفی دارد و به چند دسته تقسیم می‌شود:

آلوپسی آره آتا توتالیس 

در الگوی توتالیس، تمام موهای سر بعد از مدتی می‌ریزند.

آلوپسی آره آتا یونیورسالیس

 یونیورسالیس، به معنی ریزش مو در تمام نقاط بدن است و فرد مبتلا، موهای ابرو، ریش، بدن و … را نیز به صورت کامل یا تکه‌ای از دست می‌دهد.

 

 

ریزش مو سکه ای

ریزش مو سکه ای

آلوپسی آره آتا سکه‌ای منتشر 

در آلوپسی منتشر، موها به تدریج ضخامت خود را از دست میدهند و نازک می‌شوند. در برخی موارد، موهای نازک شده ممکن است به صورت ناگهانی دچار ریزش شدید شوند. این مدل ریزش مو با دو الگوی ریزش زنانه و مردانه دیده می‌شود.

اوفیازیس آلوپسی آره آتا

اوفیازیس یکی از اشکال رایج آلوپسی است که باعث ریزش مو به شکل نواری در قسمت پشتی و اطراف سر می‌شود.

پیشنهادهایی برای درمان ریزش مو سکه ای

ریزش موی سکه‌ای، خلاف بسیاری از بیماری‌های پوستی با جوش، قرمزی، کهیر یا خارش شدید همراه نیست. با این حال، بسیاری از مبتلایان به این بیماری می‌دانند که باید پوست سر، گوش‌ها و صورت خود را از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارند. افزون بر این، پوست بی مو به سرما نیز حساس‌تر است.

با توجه به نوع ریزش سکه‌ای، سن و میزان ریزش مو، درمان‌های متفاوتی برای مهار حملات سیستم ایمنی و یا تحریک فولیکول‌های مو وجود دارد. شیوه‌های درمانی به ویژه، برای افرادی که کمتر از 50 درصد موهای خود را از دست داده‌اند (به شکل خفیف‌تری این بیماری گرفتار شده‌اند) متفاوت است.

پزشکان برای بیمارانی که بیش از 50 درصد موی سر یا قسمت‌های دیگر بدنشان را از دست داده‌اند، داروهای خوراکی و تزریقی تجویز می‌کنند.

هرچند، ممکن است این داروها برای همه‌ی این بیماران مؤثر نباشند. به همین دلیل، قبل از مصرف دارو بهتر است درباره‌ عوارض و فواید این داروها با پزشک خود مشورت کنید.

درمان ریزش مو سکه ای از نوع خفیف

– تزریق موضعی کورتیکواستروئیدها

این روش درمانی رایج‌ترین شکل درمان بیماری ریزش مو سکه‌ای است. دارو با سوزن‌های بسیار کوچک به مناطق طاس تزریق می‌شود. پزشک متخصص پوست معمولاً هر 4 تا 6 هفته تزریق‌های لازم را انجام می‌دهد.

مزایا

اگر تزریق کورتیکواستروئیدها موفقیت آمیز باشد، حدوداً ۴ هفته بعد از آخرین تزریق، موها رشد می‌کنند. تاکنون، عوارض جانبی‌ اندکی از این نوع درمان شناسایی شده است.

معایب

تزریق کورتیکواستروئیدها (مانند تمام روش‌های درمانی ریزش موی سکه‌ای) منجر به جلوگیری از ریزش مو در ناحیه‌های جدید سر نمی‌شود. هرچند این درمان عوارض جانبی کمی دارد، ممکن است بر اثر ترزیق، حفره‌های کوچکی روی پوست ایجاد شود. البته، با گذر زمان این حفره‌ها از بین می‌روند.

ممکن است بیماران در حین تزریق احساس سوزن سوزن شدن داشته باشند یا حس ناخوشایندی را در محل تزریق دارو تجربه کنند. اما، معمولاً این درد یا احساس ناخوشایند بعد از خروج از مطب تمام می‌شود.

محلول ماینوکسیدیل

در این روش درمانی برای تحریک موی سر، شامپو و یا محلول موضعی ماینوکسیدیل، روی پوست سر، ابرو و ریش زده می‌شود.

 

ریزش مو سکه ای

ریزش مو سکه ای

مزایا 

اگر موهای فرد با مصرف ماینوکسیدیل موضعی به صورت کامل رشد کند، درمان متوقف خواهد شد. این دارو به آسانی استفاده می‌شود و عوارض جانبی کمی دارد.

معایب

ماینوکسیدیل موضعی در درمان بیماران مبتلا به ریزش موی شدید به تنهایی، مؤثر نیست.

– کورتیکواستروئیدهای موضعی

یکی دیگر از راه های درمانی که این مقاله معرفی می‌کند، کورتیکواستروئیدها هستند. در بیماری طاسی سکه‌ای، کورتیکواستروئیدهای موضعی به کاهش التهاب در اطراف فولیکول مو کمک می‌کنند. استروئید موضعی در اشکال مختلف مانند محلول، لوسیون، فوم، کرم یا پماد موجود است.

مزایا

طبق مطالعات، استفاده از استروئیدهای موضعی ریزش مو را کاهش می‌دهد. افزون ‌بر این، با استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی بسیار قوی، موها دوباره رشد می‌کنند (تا حدود 25 درصد). همچنین، این داروها برای درمان کودکان مبتلا به ریزش موی سکه ای مناسب هستند.

معایب

تاثیر کورتیکواستروئیدهای موضعی به جذب آن در پوست سر وابسته است.

-کرم ژل موهای دارای ریزش سکه ای ALOPECIA سریتا

با خونرسانی و تغذیه مناسب ریشه موها سبب تسکین التهاب و افزایش زمان فاز رشد مو می‌شود و یکی از درمان‌های رایج ریزش مو سکه‌ای است.

کرم ژل موهای دارای ریزش سکه ای ALOPECIA سریتا با ترکیبات منحصر به فرد در مهار ریزش‌های سکه‌ای نواحی مختلف مو و رویش مجدد آن‌ها موثر عمل می کند.

کرم آلوپسیا سریتا روزی یک‌بار روی نواحی بدون مو مصرف میشود و بعد از مدت کوتاهی موجب رفع مشکل خواهد شد.

مزایا

معمولا به خوبی موجب درمان میشود.

 

ریزش مو سکه ای

ریزش مو سکه ایپ

سخن پایانی در ریزش مو سکه ای

اگر به ریزش مو سکه ای مبتلا هستید، احتمالاً با خواندن این مقاله اطلاعات جدیدی از این بیماری پوستی به دست آورده‌اید. بی شک، دانسته‌های جدید در مقابله با این بیماری به شما کمک می‌کنند.

یادتان باشد، سلامت شما دغدغه‌ ماست. پس، پرسش‌های خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا متخصصان ما به آن پاسخ دهند.

مشاهده مکمل های مخصوص ریزش مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 4 =