تازه های پزشکی, فارما مگ

درمان عصب بینایی با طب سوزنی

درمان عصب بینایی با طب سوزنی

چشم یکی از حساس‌ ترین اعضای بدن به حساب می آید،  و بینایی از مهم‌ ترین حواس پنجگانه است. در بین حواس پنجگانه، بینایی بیش‌ترین فعالیت مغز را به خود اختصاص داده است. زیرا قدرت دیدن از جمله موهبت های الهی است که در جهت حفظ آن باید اقدامات لازم صورت بگیرد. طب سوزنی می‌تواند در درمان طیف وسیعی از بیماری‌ های چشم موثر باشد و گاهی به عنوان درمان جایگزین برای مشکلات سلامتی چشم مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از مردم نتایج و مزایای طب سوزنی را در سلامت کلی چشم خود می بینند. در ادامه به بررسی درمان عصب بینایی با طب سوزنی میپرازیم.

 

درمان کم بینایی

راه های درمان عصب بینایی

 

کم بینایی و راه درمان آن با طب سوزنی

بینایی یکی از ارزشمند ترین حواس ما است. برای اینکه بتوانیم شاهد رویدادها، طبیعت و خاطرات ساخته شده باشیم. چشمان ما دریچه‌ هایی به روح هستند و وقتی این حس را از دست می‌دهیم، بخش مهمی از آنچه هستیم را از دست می‌ دهیم. چشم انسان از قسمت های مختلفی تشکیل شده که هر گونه آسیب به هریک از این قسمت ها ممکن است منجر به کم بینایی یا نابینایی شود. امروزه از روش ها و تکنیک های نوینی همچون تحریک عصب بینایی برای درمان کم بینایی استفاده می شود. طب سوزنی تاریخچه ای پنج هزار ساله دارد که به عنوان طب سنتی چین شناخته شده است.

در ویدئوی زیر نحوه درمان بیماری های چشمی و بینایی با طب سوزنی بیان میگردد.

 

 

از فواید این طب بی خطر بودن است و عوارض جانبی ندارد و بسیار موثر و مفید بوده و جایگزین مناسبی برای داروهای شیمیایی است. از این روش برای درمان تنبلی چشم در سنین بالا و تقویت قوه بینایی امروزه استفاده زیادی می‌ شود. طب سوزنی چشم بر ترویج گردش خون و قلب در اطراف چشم تمرکز می کند. در این روش درمانی، نقاط خاصی از دور چشم برای درمان بیماری های آن اختصاص یافته است. طب سوزنی می‌تواند در درمان طیف وسیعی از بیماری‌های چشم موثر باشد. برای برخی از بیماری‌ها، مانند دژنراسیون ماکولا، رتینیت پیگمانتوزا، بیماری استارگارد و سایر بیماری‌های شبکیه که در طب غربی هیچ درمانی ندارند، طب سوزنی درمان انتخابی است. برای سایر بیماری ها، مانند آب مروارید (در مراحل اولیه) و گلوکوم مزمن (زاویه باز)، طب سوزنی می‌تواند به عنوان یک درمان کمکی برای درمان پزشکی نوین مفید باشد.

 

کاربردهای طب سوزنی

کم بینایی و راه درمان آن با طب سوزنی

 

طب سوزنی

طب سوزنی یا اکیوپانکچر (Acupuncture) یکی از مهمترین شاخه های طب سنتی چینی با بیش از ۵۰۰۰ سال سابقه درمانی است. این روش درمانی که بر اساس فلسفه کهن چین بنا شده، با روشی کم خطر و نسبتا ارزان شانس بهبود طیف وسیعی از بیماران را فراهم کرده است. با توجه به عدم نیاز به تجویز دارو، هنر استفاده از سوزن های نازک در سراسر دنیا به عنوان اعجاز طب چینی طرفداران بیشماری دارد به شکلی که در کشورهای پیشرفته ای نظیر آمریکا، آلمان، استرالیا، سنگاپور و کانادا دانشکده های ویژه اکیوپانکچر دایر گردیده است. درمان ضعف بینایی با طب سنتی از مباحث روز دنیا است.

سوزن های مورد استفاده در اکیوپانکچر از انواع فنری بسیار ظریف، انعطاف پذیر و یکبار مصرف هستند که در کارخانه های استاندارد به صورت استریل تهیه و بسته بندی می شوند؛ این امر باعث فراهم شدن امکان درمان بی درد یا کم درد، استریل و بدون عارضه یا همراه با کمترین عارضه برای طیف وسیعی از بیماری ها گردیده است.

عملکرد طب سوزنی در بیماری ها

طب سوزنی شناخته شده ترین طب سنتی چینی است که برای تسکین درد یا درمان بیماری سوزن های ظریفی را در نقاط خاصی از بدن وارد می کند. این روش واکنش های درمانی خود به خودی را در بدن ایجاد می کند و مطالعات علمی تأثیر آن را در درمان التهاب، درد، افسردگی و بسیاری از بیماری های دیگر ثابت کرده است. هدف طب سوزنی، بازگرداندن تعادل و سلامتی به بدن با دستکاری جریان چی (نیروی زندگی) از طریق مسیرهای نامرئی است که از سر تا انگشتان پا کشیده شده است. این مسیرها را نصف النهار نامیده اند که جدا از مسیر های عصبی و رگ های خونی هستند. تحقیقات نشان داده است تجمع موضعی انتقال دهنده های عصبی خاص توسط عصب های مجاوری که سوزن ها وارد آن شده اند، تحریک و ممکن است باعث تأثیرات مفید طب سوزنی در سلامتی شوند.

 

فواید طب سوزنی

کاربرد های طب سوزنی در درمان بیماری ها

 

طب سوزنی برای مشکلات چشم

به گفته برخی افراد، عدم تعادل در بدن می تواند به عنوان یک مشکل چشم یا بیماری چشم نشان داده شود. هنگامی که طب سوزنی دارید، هر گونه عدم تعادل که ممکن است علایم ایجاد کند، مورد توجه قرار گیرد. طب سوزنی گاهی به عنوان یک درمان جایگزین برای رفع سندرم خشکی چشم مزمن استفاده می شود. مطالعات طب سوزنی نشان داده اند که موجب کاهش دمای سطح چشم می شود که در طول روز باعث کاهش تبخیر اشک می شود. این روش همچنین گاهی اوقات برای درمان گلوکوم استفاده می شود. گلوکوم یک بیماری عصبی بینایی است که معمولا توسط فشار بیش از حد طبیعی در چشم ایجاد می شود. در یک مطالعه، فشار چشم پس از طب سوزنی به میزان قابل توجهی کاهش یافت. مطالعه دیگری نشان داد که طب سوزنی موفقیت آمیز علائم بیماری های آلرژیک و التهابی را کاهش می دهد.

راهکار های تقویت قوه بینایی

نوشیدن روزانه حدود شش لیوان آب خنک نیم ساعت قبل از غذا و دو ساعت بعد از غذا

تحرک بدنی و ورزش

دوری از آب و هوای خشک

مرطوب نگه داشتن هوای خانه

هنگام کار با رایانه هر نیم ساعت یک بار استراحت

استفاده از عینک آفتابی

دستورات غذایی طب سنتی جهت درمان ضعیفی چشم

 

راهکار های تقویت قوه بینایی

راه های تقویت قوه بینایی

 

بهترین خوراکی­‌ها برای سلامت چشم

فلفل قرمز خام

دانه­‌های آفتابگردان

ماهی قزل‌­آلا

گوشت قرمز بدون چربی

گوشت مرغ

تخم مرغ

شکلات تلخ

بادام

سبزیجات دارای برگهای سبز

میوههای تابستانی و گروه مرکبات

هویج

ماست

 

 طب سوزنی

بهترین خوراکی­‌ها برای سلامت چشم

 

نکات مهم طب سوزنی

طب سوزنی در کشور ما در حال گسترش است و گاه تأثیرات و فواید بسیاری برای آن ذکر می شود.

اما باید دانست که تا به حال شمار زیادی از این اثرات ادعا شده در مطالعات کنترل شده ای به بوته آزمایش گذاشته نشده اند.

بدین علت کمی دور از ذهن است که بتوان طب سوزنی را با چشم پزشکی مدرن ترکیب نمود، ولی برای آشنایی بیشتر خوانندگان با این مقوله، این مقاله تهیه شد.

انجام طب سوزنی برای درمان و یا تسکین درد و بیماری ها در کنار هیجان می تواند بسیار هم مفید باشد. اگر تصمیم به انجام این درمان دارید حتما از قبل تحقیق کنید و پیش افرادی بروید که در این زمینه تخصص کافی دارند.

کلام پایانی

تا زمانی که مطالعات طب سوزنی بیشتر انجام نشود، بهترین روش درمان برای افراد مبتلا به مشکلات چشم  ممکن است ترکیبی از طب سنتی غرب و همراه با طب سوزنی باشد. طب سوزنی اثبات شده است که درمان جایگزین ایمن برای افرادی است که با استفاده از روش های سنتی به حل و فصل مشکلات چشم خود برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *